Home Page
2019
Forms, Contact Info, Who We Are Teams And Their Rank In The Selected Year Clinic And Meet Schedules For The Selected Year Agenda, Minutes And Attendance For The Selected Year Meet Results, Double/Triple Winners For The Selected Year Meet Results And Missing Results For Selected Year News From The Selected Year Sponsors From The Selected Year Select The Year Of The Information To View TSA Rep Login Page
 
 
NEWS
 
Final 2019 TSA Championship Combined Team Standings
  1. Seven Oaks
  2. University Club
  3. Granite Falls
  4. Cary Park
  5. Brier Creek - Small Club Champion
  6. Lake Park
  7. Medfield
  8. Apex
  9. Greystone
  10. North Hills
  11. Wood Valley
  12. 12 Oaks
  13. Northbrook
  14. Quail Hollow
  15. Riverwood
  16. Hawthorne
  17. Springdale
  18. Woodcreek
  19. Meredith Townes
  20. Amberly
  21. Bella Casa
  22. Black Horse Run
  23. Harrington Grove
  24. Lochmere
  25. TCC
  26. Life Time Fitness Cary
  27. Park at West Lake
  28. Hasentree
  29. Haddon Hall
  30. Durant Trails
  31. Oak Park
  32. Hedingham
  33. Brookstone
  34. Banbury Woods
  35. Kitts Creek
  36. Lakemont
  37. Bentwinds
  38. Clubworx
  39. Garner
  40. Renaissance Park
  41. North Raleigh
  42. Wellington

Cecil L. Williamson TSA Educational Grants:  To be eligible, a swimmer or TSA coach must be an entering first year student in a college, technical, business, or other post-secondary school, or an enlistee in the US armed forces. The year of grant eligibility does not have to coincide with a swimmer’s last season of TSA eligibility. A swimmer must also have competed in the last two consecutive TSA swim seasons of eligibility and have swum in a minimum of three dual meets in each of the seasons. To qualify as a coach, one must have competed as a swimmer in the two seasons prior to becoming a TSA coach and have swum in a minimum of three dual meets in each of the seasons. 
 
2019 grant recipients.  $400 checks were mailed to recipients Monday 7/22:
  1. Judah Reeves, Brier Creek
  2. Delaney Darrow, JCC
  3. Delton Taylor, Abbington
  4. Cameron Moore, Quail Hollow
  5. Daniel Carter, Sunset Ridge
  6. Mason Marney, Wellington
  7. Steven Powell, Cary Swim Club
  8. Trey Redfield, Sunset Ridge
  9. Ian Blad, Coachmans Trail
  10. Alex Ross, Wellesley
  11. Avery Busick, Meredith Townes
  12. Sawyer Dixon, Highcroft
  13. Anna Carrigan, Springdale
  14. Kenna Haney, Greystone
  15. Noah Santiago, Amberly
  16. Molly Anglum, Cary Park
  17. Conner Chignell, Seven Oaks
  18. Holly Uppena, Greystone
  19. Robby Gelsinger, Lochmere
  20. Sarah Taylor, Sunset Ridge
  21. Zach Speerschneider, Hawthorne
  22. Madison Coyle, Silverton
  23. Jacob Campbell, Quail Hollow
  24. Natalie McGrath, Olive Chapel
  25. Mark Reigel, Weatherstone

2019 TSA Regular Season Division Champions

North League

Winner

 

South League

Winner

Division 1

Granite Falls

 

Division 1

Cary Park

Division 2

North Hills

 

Division 2

Prestonwood

Division 3

Brier Creek

 

Division 3

Scottish Hills

Division 4

Quail Hollow

 

Division 4

Scotts Mill

Division 5

Riverwood

 

Division 5

Silverton

Division 6

Heritage of Wake Forest

 

Division 6

Highcroft

Division 7

Hasentree

 

Division 7

Clubworx

Division 8

Hawthorne

 

Division 8

WoodCreek

Division 9

Jewish Community Center

 

Division 9

Weldon Ridge

Division 10

Life Time Athletic Raleigh

 

Division 10

Twelve Oaks

     

Division 11

Charleston Village

     

Division 12

Kitts Creek

     

Division 13

Holly Glen